Największe dzieła Michała Anioła

Michał Anioł Buonarroti, znany jako Michelangelo, był wyjątkowym architektem, rzeźbiarzem i malarzem z ikonicznym stylem, który był podziwiany przez wieki.

Pieta, jedno z najważniejszych dzieł Michała Anioła

Znajdująca się w Bazylice św. Piotra w Watykanie, Pieta jest jedną z najbardziej ikonicznych rzeźb Michała Anioła. Powstała na zlecenie kardynała Jeana Bilhères de Lagraulas i została wykonany w latach 1498-1499.

Rzeźba wykonana w marmurze przedstawia młodą Dziewicę Maryję trzymającą na kolanach pozbawione życia ciało Jezusa Chrystusa. Młodość i pogoda ducha twarzy Matki Boskiej to dwie najbardziej uderzające cechy, gdyż zwyczajowo matka Jezusa przedstawiana była w podeszłym wieku i z twarzą pełną smutku.

Dawid Michała Anioła

Dawid Michała Anioła to kolejne z najważniejszych dzieł Michała Anioła i emblemat miasta Florencji. Jest to duża rzeźba, która została wyrzeźbiona przez Michała Anioła w marmurze. Powstał po wyrzeźbieniu Piety, w latach 1502-1504.

Praca ta przedstawia Dawida w chwili poprzedzającej konfrontację z Goliatem. Moment, w którym inteligencja zwycięża nad siłą i przemocą. Rzeźba jest wystawiona w Galleria dell’Accademia we Florencji, natomiast kopia jest wystawiona w swoim pierwotnym miejscu, na Piazza della Signoria. Inna kopia z brązu stoi na Piazzale Michelangelo. Dzieło to jest głównym punktem turystycznym we Florencji, pełni przewodnik po mieście znajdziesz w: https://e-turystyczny.pl

Mojżesz, kolejne z najważniejszych dzieł Michała Anioła

Ta imponująca rzeźba, wspaniały przykład dramatyzmu, który Michał Anioł wpoił w swoje dzieła, została zamówiona przez papieża Juliusza II do jego grobowca. Pierwotnie planowano umieścić ją tam, ale skończyło się na bazylice San Pietro in Vincoli. Figura odwzorowuje biblijnego Mojżesza z rogami, dużą brodą i niosącego Tablice Prawa, a w kompozycji dominuje wyraz gniewu.

Malarstwo Michała Anioła: Freski w Kaplicy Sykstyńskiej

To również papież Juliusz II zlecił Michałowi Aniołowi ozdobienie Kaplicy Sykstyńskiej freskiem. Początkowo reakcją artysty była odmowa, gdyż malowanie było jego najmniej ulubioną czynnością, ale w końcu udało się go przekonać.

Malowidła w Kaplicy Sykstyńskiej są imponujące i stanowią klejnot Watykanu. Jedna z najczęściej odwiedzanych i podziwianych sal ze względu na swoje piękno i spektakularne dzieło Michała Anioła. Zostały one namalowane w latach 1508-1513 i od tego czasu stanowią jedno z najwybitniejszych dzieł malarstwa uniwersalnego.

W sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej można podziwiać scenę Stworzenia Adama i 8 innych scen z Księgi Rodzaju. Za sklepieniem, 25 lat po jego ukończeniu, Michał Anioł otrzymał zlecenie namalowania Sądu Ostatecznego na ścianie ołtarzowej kaplicy. Jest to dzieło o wysokości około 12 metrów, zawierające ponad 400 figur.