Co powinieneś wiedzieć o zespole Kult?

Kult to popularny zespół tworzący współczesną muzykę. Został założony w 1982 roku przez Kazika Staszewskiego oraz Piotra Witeskę. Ich piosenki mają charakterystyczne teksty, które na dobre weszły do polskiej kultury. O kulcie przez wiele lat było głośno, a każdy utwór przyzwyczaił do dostarczania wielu emocji.

Kult Kazika – podstawowe informacje

Skład zespołu w przeciągu kilku lat, dynamicznie się zmieniał. Obecny skład zespołu to: Kazimierz Staszewski, Wojciech Jabłoński, Mariusz Godzina, Piotr Morawiec, Konrad Wantrych, Jarosław Ważny, Tomasz Goehs, Ireneusz Wereński, Janusz Zdunek. Albumy składają się z różnych piosenek. Część to rock, punk, muzyka nowej fali, rapp czy jazz. Utwory mają ważkie oraz kontestacyjne teksty. W piosenkach charakteryzują się też brzmieniem instrumentów dętych. Zespół zgromadził rzesze fanów, którzy cenią sobie wolność w tekstach.

Jakie albumy wydali muzycy z Kult?

Przez lata powstało mnóstwo albumów. Kilka z nich zostało oznaczonych. Ostateczny krach systemu korporacji otrzymał platynową płytę, podobnie jak Hurra!, Prosto oraz Wstyd. Poligono industrial, Tata Kazika i Ostatnia płyta otrzymały status złotej płyty.

Na samym początku teksty dotyczyły socjalistycznego ustroju państwa oraz klerykalizmu. W swoich utworach znalazły się ostre elementy krytyki dla Kościoła.  Można to zauważyć w utworach „Parada wspomnień” oraz „Zgroza”.  Z czasem zaczęły uderzać w politykę, wielkie korporacje oraz zakłamaną politykę międzynarodową.  Przy kolejnych zmianach składu repertuar ulegał przemianie. Nie jeden film wykorzystał muzykę z albumu Kultu. Takie usługi świadczono dla filmów: „Kroll” (1991), „Sztos” (1997), „Pitbull” (2005), „Czarny czwartek” (2011), „Układ zamknięty” (2013) oraz nowszych produkcji jak „Kler” (2018) oraz „25 lat niewinności” (2020).  W 2019 roku powstał dokument, który został nazwany „Kult.Film” w reżyserii Olgi Bieniek. O Kaziku oraz jego zespole można też poczytać w książkach Wiesława Weissa, powstały trzy takie książki. Autorem kilku tekstów w albumie  jest tata Kazika, którym był poeta Stanisław Staszewski. Teksty obu panów są zwykle niebanalne oraz zmuszają do myślenia.

Nowy materiał, czyli nowy album

W 2021 roku wydany został  album  Kult, który jest zatytułowany „Ostatnia płyta”. Promowany jest jako różnorodne stylistycznie oraz pełne różnych inspiracji muzycznych dzieło. Na krążku znalazły się takie single jak: Jutro także będzie dzień, Umarłem, aby żyć oraz fragmenty pamiętnika pisane przez Kazika w 1979 roku. Do tej pory sprzedano wiele płyt.