Mediolańskie skarby: Biblioteka Ambrozjańska i Pinakoteka

Biblioteka Ambrozjańska i Pinakoteka zaliczają się do grona najważniejszych atrakcji na mapie Mediolanu. Wizyta w tym miejscu sprawi wiele radości wszystkim miłośnikom kultury i sztuki, choć nie tylko oni w trakcie wycieczki po Mediolanie odwiedzają to miejsce.

Na czym polega wyjątkowość Biblioteki Ambrozjańskiej i Pinakoteka?

Biblioteka Ambrozjańska powstała w początkach XVII wieku z woli kardynała Fryderyka Boromeusza (bratanka św. Karola Boromeusza). Z polskich portali co nieco możemy przeczytać o niej na stronie www.newsinfo.pl. Więcej informacji znajdziemy w zagranicznych źródłach. Co do tego miejsca, to przy bibliotece zaczęła swą działalność galeria sztuki, w której zaczęto gromadzić piękne obrazy oraz inne eksponaty o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. Kolekcja, powiększana przez stulecia, nabrała wyjątkowej wartości i stała się jedną z najważniejszych atrakcji kulturalnych, jakimi może się pochwalić Mediolan.

Co można tu zobaczyć?

Sama biblioteka to 750 tysięcy cennych tomów oraz wspaniała kolekcja manuskryptów, w gronie których pojawiają się starożytne księgi ze Środkowego Wschodu. Zachwyca też Pinakoteka, czyli 20 pomieszczeń, w których prezentowane są dzieła sztuki pochodzące z okresu od XVI do XX wieku. Nie brak tu cennych obrazów, m. in. namalowanych przez Caravaggia, Rafaela oraz Leonarda da Vinci. Pinakoteka może się też pochwalić ciekawymi pamiątkami, w gronie których wyróżnia się pukiel włosów Lukrecji Borgii oraz rękawica, którą miał nosić Napoleon podczas słynnej bitwy pod Waterloo. Całość robi ogromne wrażenie, a czas spędzony w tym miejscu każdemu z nas pozwoli zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat sztuki europejskiej i jej historii.