W starych domach i mieszkaniach w których zamontowano centralne ogrzewanie pozostały piece kaflowe lub węglowe kuchnie. Oczywiście można pozbyć się takiego mebla rozbierając go, ale po co? Przecież można pięknie odrestaurować taki piec i nadać mu niepowtarzalny urok, a pomieszczenie zyska na wyglądzie stając się bardziej przytulnym. Pamiętajmy o tym, że taki piec czy kuchnia pozostaną już tylko elementem dekoracji.

Sztukateria – czy opłaca się zakładać ją w mieszkaniu?
Przed przystąpieniem do renowacji pieców i kuchni kaflowych musimy zakupić odpowiednie materiały a następnie oczyszczamy powierzchnię z pyłu i tłuszczu. Wszelkie szczeliny między kaflami i inne ubytki wypełniamy białym akrylem. Kiedy akryl zastygnie całość pokrywamy specjalnie do tego przystosowaną farbą. Taka farba do płytek jest bezwonna przeważnie wodorozcieńczalna i można dostać ją w wielu kolorach. Fugi i zagłębienia malujemy cienkim pędzelkiem, a same kafle wałkiem. Dzięki temu farba zostanie rozprowadzona równomiernie. Jeśli ktoś będzie chciał, to można połączyć ze sobą kilka pasujących kolorów. W ten sposób można uzyskać ciekawy efekt kolorystyczny.
Kiedy farba wyschnie możemy zająć się przestrzenią między ścianą a piecem lub kuchnią. Chodzi o te właśnie miejsca w których powierzchnie się stykają. Aby efekt wizualny był jeszcze lepszy miejsca takie maskujemy sztukaterią styropianową, która dostępna jest w różnych rozmiarach i kształtach. Listwy sztukaterii klei się także za pomocą akrylu, a sztukateria styropianowa może być malowana farbami wodorozcieńczalnymi.